
Jelita i ich sekrety, cz. 1 – czyli… Czy wiesz, że tak naprawdę masz dwa mózgi i jesteś bakterią?
Twoje ciało w aż w 90% składa się z komórek bakterii, a tylko w 10% z ludzkich komórek. Do tego, Twoje ciało składa się z 23 000 ludzkich genów i…ponad MILIONA genów bakterii.
Dlatego dziś krótko omówimy właśnie mikrobiom (zwany inaczej mikrobiotą), czyli cały ekosystem mikroorganizmów, które żyją w Twoim ciele (głównie w jelitach, ale też skórze, jamie ustnej, czy pochwie).
Otyłość
Naukowcy wykazali, że od Twojej mikrobioty może zależeć, czy masz skłonności do otyłości, ponieważ niektóre mikrobiomy lepiej radzą sobie z rozkładaniem składników odżywczych niż inne. Co z tego wynika? Udowodniono, że u wielu ludzi otyłych rozkład składników odżywczych jest zbyt intensywny, co powoduje szybsze odkładanie tkanki tłuszczowej, a u części szczupłych zbyt słaby, dlatego te osoby tyją wolniej. I za obie wersje odpowiada właśnie gatunek bakterii, które masz w jelicie.
Poczucie szczęścia
Powszechnie znany hormon – serotonina to tzw. hormon szczęścia. Zafunduj sobie niedobór serotoniny w organizmie i w stosunkowo krótkim czasie możesz tym samym zafundować sobie takie dolegliwości jak bezsenność, obniżony nastrój, zwiększony apetyt, pogorszenie pamięci, a nawet… depresja. Więcej produkcji serotoniny, to z kolei większe poczucie szczęścia, a jej niezwykle podwyższony poziom obserwuje się u zakochanych. ❤️
A jaki jest związek serotoniny z bakteriami mikrobioty? A no właśnie taki, że serotonina jest głównie produkowana…. w jelitach. Tylko około 5% serotoniny powstaje w mózgu. Mówiąc inaczej, w jelitach znajduje się 100 milionów neuronów, które wytwarza 95% całej serotoniny organizmu. I ta produkcja nie mogłaby się odbyć bez udziału bakterii, oczywiście.
Komunikacja jelita – mózg ?
Dlaczego nazywamy nasze jelita “drugim mózgiem”? W rzeczywistości mamy 2 mózgi – ten w głowie i ten w brzuchu, które nieprzerwanie komunikują się ze sobą (głównie za pomocą nerwu błędnego i jego rozgałęzień). I jest to komunikacja dwukierunkowa. Tzn. nie tylko mózg w głowie wraz z Twoim nastrojem i poziomem stresu wpływają na bakterie w Twoich jelitach, ale także bakterie w Twoim przewodzie pokarmowym przesyłają rozmaite sygnały do mózgu, wpływając na emocje, nastrój i poziom stresu, jaki odczuwasz.
Esencją tego krótkiego artykułu jest pokazanie znaczenia naszych jelit i bakterii, które zawierają. Już niedługo podzielę się z Wami wiedzą dotyczącą tego, jak jaki jest związek układu odpornościowego z jelitami oraz, jak zadbać o swoje jelita by mieć jak najwięcej korzystnych dla ciała bakterii ?
cdn.
D.
Literatura:
Chopra, D., Tanzi, R.E., Supergeny, 2015.


Zobacz również

Jelita i ich sekrety, cz. 2 – czyli… Jesteś nie tym, co jesz, ale tym, co wchłaniasz.
30 sierpnia, 2021
Kremowe pesto szczypiorkowe
17 czerwca, 2022