Jak najlepiej reagować na sukcesy partnera?
W życiu przeciętnie doświadczamy 3 razy więcej zdarzeń pozytywnych niż zdarzeń negatywnych. Codziennością jest więc opowiadanie o swoich sukcesach i innych pozytywnych zdarzeniach drugiej osobie. Proces ten w psychologii nazywamy kapitalizacją. Sama kapitalizacja przynosi nam szereg korzyści. Przede wszystkim, mówienie o tym, co dobrego nam się zdarzyło sprawia, że przeżywamy jeszcze więcej pozytywnych emocji związanych z tym zdarzeniem niż wywołało samo zdarzenie! A emocje pozytywne wiszą się ze zwiększeniem naszego dobrostanu psychicznego oraz zdrowia! Dzielenie się więc swoimi przeżyciami mnoży pozytywne emocje niczym odsetki od kapitału (stąd nazwa – kapitalizacja).
Mało tego !
Opowiadanie innym o pozytywnych zdarzeniach sprawia, że lepiej zapamiętujemy to wydarzenie, ponieważ musimy je sobie dobrze „poukładać w głowie” by móc je opowiedzieć drugiej osobie. A taki proces uporządkowania informacji intensyfikuje procesy pamięciowe dotyczące tego zdarzenia.
Po trzecie wreszcie, jeżeli partner odpowiada z takim samym entuzjazmem na nasze sukcesy, z jakim my opowiadamy mu o nich, wzmacniają się nasze relacje!
I tak właśnie dochodzimy do sedna sprawy – reakcja partnera na naszą opowieść o tym, co dobrego wydarzyło się w naszym życiu, ma ogromne znaczenie dla przyszłości związku! W badaniach pokazano, że wtedy, kiedy reakcja partnera wyraża entuzjazm i ekscytację równą, bądź większą tej, którą przeżywa sam opowiadający, nasze relacje z partnerem ulegają poprawie. Natomiast, reakcja, która chłodzi nasz entuzjazm lub kwestionuje nasze osiągnięcia (nawet w dobrej wierze) wiąże się z większym prawdopodobieństwem, że związek się rozpadnie bądź straci na jakości.
Cieszmy się więc z osiągnięć naszych partnerów ( i okazujemy to jak najwidoczniej!), a nasze związki będą rozkwitać 🙂
D.
Gable, S. L., & Reis, H. T. (2010). Good news! Capitalizing on positive events in an interpersonal context. In M. P. Zanna (Ed.), Advances in experimental social psychology, Vol 42. (pp. 195–257). Academic Press. https://doi.org/10.1016/S0065-2601(10)42004-3