Od czego zależy Twoje szczęście?
Nawet jeżeli wiem wszystko o Twoim świecie zewnętrznym, jestem w stanie przewidzieć tylko 10% Twojego przyszłego szczęścia.
90% twojego szczęścia zależy od sposobu, w jaki Twój mózg przetwarza informacje, a nie od zewnętrznych warunków.
prof. Shawn Anchor
To, coś, o czym czasami każdy z nas (w tym ja!) zapomina. Nieważne, czy mamy willę z basenem, najnowszego Bentleya w garażu, miliony followersów na instagramie, czy miliony na koncie – nasze szczęście warunkowane jest przez wszystkie czynniki materialne tylko w około 10%.
Cała reszta więc – około 90% – zależy od tego, w jaki sposób nasz mózg interpretuje rzeczywistość, tzn. czy przetwarzamy informacje w bardziej pozytywny czy negatywny sposób. Nasz mózg może patrzeć na ten sam świat zauważając jego dobrodziejstwa lub jego przekleństwa. Prawda stara jak świat.
Jednak wciąż każdemu z nas zdarza się przyjmować ciche założenie, że na pewno będziemy szczęśliwsi jak tylko … (tu wstaw odpowiedni dla Ciebie warunek).
Badania jednak w miarę zgodnie pokazują, że odczuwanie szczęścia i pozytywności rodzi jeszcze większe szczęście i pozytywność. Ba, prowadzi do wzrostu kreatywności, zdolności negocjacyjnych czy poszerzenia pola widzenia, o czym pisałam już tutaj!
A jak można w prosty sposób zacząć trenować mózg by patrzył na świat łaskawszym okiem?
Jednym ze sposobów jest Trening Wdzięczności.
Polega on na tym, by codziennie przez co najmniej 21 dni, wypisać 3 rzeczy (lub więcej), za które jesteśmy wdzięczni danego dnia. Ale uwaga! Codziennie muszą być to nowe rzeczy! Liczy się więc kreatywność.I tak jednego dnia możemy dziękować za piękny zachód słońca, zdrowie, powodzenie w pracy, a następnego dnia za … wygodne ubranie, poczucie ciepła, smaczny obiad, uśmiech nieznajomego, czy zdolność widzenia!
Alternatywną do treningu wdzięczności może być np. wypisywanie tego, co było danego dnia pozytywne w nas czy w otaczającym nas świecie. Sky’s the limit 🙂
Po co w ogóle trenować?
Nasz mózg z natury jest leniwy, wobec czego tak jak do ćwiczeń fizycznych musimy się czasami przymusić, tak i do ćwiczenia pozytywności, czy wdzięczności. Z czasem, wytrenujemy te umiejętności na tyle dobrze, że będą one nam przychodzić praktycznie bezwysiłkowo 🙂
I dzięki temu zmieniamy sposób, w jaki nasz mózg patrzy na świat i interpretuje napływające informacje 🙂
D.