
4 kroki, które musisz znać by opanować technikę chłonięcia dobra
O chłonięciu dobra i jego korzyściach pisałam już wcześniej. Teraz, chciałam w bardzo skondensowany sposób w 1 miejscu umieścić 4 kroki chłonięcia dobra. A zatem:
- Zbieraj pozytywne doświadczenia.
Zauważ pozytywne sytuacje lub doznania, które już są obecne w Twoim życiu (np. pozytywne emocje dotyczące bycia produktywnym w pracy, cz zrobienia czegoś ważnego dla Ciebie, poczucie najedzenia po posiłku, czy sama przyjemność płynąca z jedzenia, poczucie bycia zrozumianym, itp.). Jeżeli nic w chwili obecnej nie stanowi pozytywnego doświadczenia, spróbuj je wzbudzić zadając sobie pytania:
- Co cieszyło mnie w przeszłości?
- Kto troszczy się o mnie?
- Za co jestem wdzięczny każdego dnia?
- Czy znalazłaby się choć 1 osoba na świecie, która ma gorzej niż ja?
2. Wzbogacaj je.
Postaraj się “czuć” pozytywne doświadczenie przez 5-10 sekund. Zauważ, jak to doświadczenie jest odczuwane w Twoim ciele. Czy jest coś nowego w tym doświadczeniu? Jakie to doświadczenie ma dla Ciebie znaczenie?
3. Absorbuj je
Poczuj jak to doświadczenie jest częścią Ciebie i jak coraz bardziej wypełnia Cię, im dłużej je odczuwasz.
4. Pozytywne doświadczenia łącz z negatywnymi (opcjonalnie).
Jeżeli odczuwasz jakieś negatywne emocje np. czujesz, że dziś Ci nic nie wyszło, postaraj się połączyć te doświadczenie z tym, co czujesz chłonąc dobro (np. spokój, szczęście) i zauważ, że można w tym samym momencie pomieścić w sobie zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, a nawet można wybrać, na czym chcemy się skoncentrować! Jeżeli np. nie czujesz się lubiany/kochany, przypomnij sobie choć 1 sytuację, w której czułeś się lubiany/kochany i
Z tą techniką, podobnie jak z każdą inną, jednorazowe ćwiczenie prawdopodobnie niewiele zmieni. Ale! Regularność i powtarzanie to klucz do sukcesu i do zmiany 🙂 posłużę się tu banalną metaforą, aby atleta wystartował na zawodach nie wystarczy, że zrobi 1 trening 😉 musi ich zrobić dużo, dużo więcej. Podobnie z chłonięciem dobra, czy jakąkolwiek inną metodą wzmacniania w sobie pozytywnych emocji – dopiero powtarzanie czegoś przynosi trwałe efekty 🙂
D.
Literatura:
Bryant, F. B., & Veroff, J. (2007). Savoring: A new model of positive experience. Lawrence Erlbaum Associates Publishers.
Hanson, R. (2016). Szczęśliwy mózg. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

