Co zrobić, żeby długo żyć? czyli przepis na zdrowe i długie życie wg badań naukowych
Naukowcy z Uniwersytetu Harvard od ponad 75 lat śledzą życie sporej grupy ludzi by dowiedzieć się, co sprawia, że żyjemy w szczęściu i zdrowiu przez długie lata. Badanie zaczęło się w 1938 roku na grupie 238 studentów, z których ok. 19% żyje do dzisiaj, obecnie badanie trwa na ponad 1000 grupie osób. Badanie polega na corocznym sprawdzaniu, jak mają się te osoby, jakie jest ich zdrowie i czy są szczęśliwi. Czego dowiedziano się przez ten czas?
Po pierwsze ➡️ Relacje międzyludzkie są dobre dla naszego zdrowia, a samotność nas zabija.
Ludzie, którzy mają więcej kontaktów międzyludzkich są fizycznie zdrowsi i ODPORNIEJSI, szczęśliwsi i żyją dłużej. Natomiast, okazuje się, że samotność jest toksyczna. Ludzie, którzy są bardziej samotni, niż by tego chcieli, są także mniej szczęśliwi, ich zdrowie pogarsza się we wcześniejszych okresach wieku średniego, funkcjonowanie ich mózgów obniża się szybciej i żyją krócej od tych, którzy nie są samotni.
Po drugie ➡️ Nie liczy się ilu masz przyjaciół, ani czy jesteś w związku, czy nie, ale JAKOŚĆ Twoich relacji 💛🧡
Okazuje się, że życie w trudnej pełnej konfliktów relacji jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Podobnie życie w relacji bez uczuć, czy czułości. Z kolei, życie w pełnej ciepła relacji działa jak ochrona dla naszego zdrowia.
Podczas badania, zbadano 50-letnich mężczyzn i 30 lat później sprawdzono, którzy z nich zdrowi i szczęśliwi dożyli 80-tki. Z zebranych danych, okazało się, że to nie poziom cholesterolu pozwalał na przewidzenie, kto dożyje 80-tki, ale poziom satysfakcji wynikający z relacji! Ludzie, którzy wskazywali na najwyższy poziom satysfakcji ze swoich związków międzyludzkich, byli tymi, którzy byli najzdrowsi 30 lat później w wieku 80 lat!
Po trzecie ➡️ Dobre relacje nie tylko chronią nasze ciała, ale również nasze MÓZGI 🧠
Mózgi osób, które są w udanych i szczęśliwych związkach wykazują wolniejszy i mniejszy spadek funkcjonowania w zakresie pamięci w porównaniu do osób, które nie czują, że są w związkach z osobami, na które zawsze mogą liczyć w potrzebie.
Ważna uwaga ❗️Szczęśliwe związki nie oznaczały związków bez kłótni, wiele z badanych sprzeczało się z swoimi bliskimi prawie każdego dnia ! Jednak mimo kłótni i sprzeczek, stale mieli oni poczucie, że mogą zawsze polegać na drugiej osobie 💚
Dlaczego tak łatwo jednak przychodzi nam ignorowanie tej starej jak świat wiedzy?
Najprostsze wytłumaczenie jest takie, że jesteśmy tylko ludźmi i lubimy łatwe i proste rozwiązania, a związki bardzo często pochłaniają dużo czasu i są trudne.
Co ciekawe, wielu z przebadanych mężczyzn na początku badania wierzyło, że pieniądze, sława, czy kariera będą czynnikami, które dadzą im szczęście w życiu – ale wyniki badania pokazały inaczej – to udane ZWIĄZKI MIĘDZYLUDZKIE sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi i żyjemy dłużej.
Co więcej, inne badania wykazały, że dobre związki chronią nas przed szkodliwymi konsekwencjami stresu (Southwick et al., 2016), a samotność prowadzi do wcześniejszej śmierci (Holt-Lunstad et al., 2015).
Pytanie na dzisiaj brzmi więc – na co poświęcisz dziś swój wolny czas? Może – tak dla zdrowia – na pielęgnację jakiej ważnej dla Ciebie relacji?
D.
Literatura:
Mineo, L. (2017). Good genes are nice, but joy is better. The Harvard Gazette. Retrieved from: https://news.harvard.edu/gazette/story/2017/04/over-nearly-80-years-harvard-study-has-been-showing-how-to-live-a-healthy-and-happy-life/
Southwick, S. M., Sippel, L., Krystal, J., Charney, D., Mayes, L., & Pietrzak, R. (2016). Why are some individuals more resilient than others: the role of social support. World psychiatry : official journal of the World Psychiatric Association (WPA), 15(1), 77–79. https://doi.org/10.1002/wps.20282
6 komentarzy
hotshot bald cop
That’s an awesome point
hot shot bald cop
Wonderful views on that!
hotshot bald cop
I didn’t know that.
dadaistic
Нi just wanted to give you a brief heаds up
and let you know a few of the images aren’t loаdіng
proⲣerly. I’m not sure why but I thіnk its a linking issue.
I’ve tried it in two different web browsers and bοth show the
same outcome.
Valentin Stotko
I am therefore grateful for your blog article.Really looking speak to to admittance more. Great.
Gladis Febles
A big thank you for your article.Much thanks again. Fantastic.