Jak rozbudzić w sobie wenę, inspirację, kreatywność oraz zdolność prowadzenia negocjacji?
Stoisz przed ważnym zadaniem w pracy, albo masz do zrobienia pilny projekt do szkoły, a wena i inspiracja jakby zniknęły?
Spokojnie, naukowcy znaleźli na to sposób.
Przypomnij albo wyobraź sobie, jeden z tych radosnych momentów, kiedy wszystko idzie po Twojej myśli i nie możesz zahamować uśmiechu. Uśmiechasz się więc od ucha do ucha i czujesz jak rozpiera Cię szczęście. Po prostu promieniejesz. Posiedź kilka chwil delektując się tym radosnym uczuciem i przypomnij sobie wszystkie szczegóły otoczenia tamtego momentu. Ożyw wszystkie przyjemne doznania, jakie Ci wtedy towarzyszyły.
Weź swoje narzędzie pracy, takie jak laptop, czy kartka i długopis.
Zabierz się do pracy nad swoim projektem.
I już.
Jak pokazały badania, wprowadzenie uczestników eksperymentu w pozytywny nastrój emocjonalny znacząco poszerza ich myślenie, wydobywa z wyobraźni więcej możliwości i zwiększa ich kreatywność niż bycie pod wpływem negatywnego bądź neutralnego nastroju. Pozytywność podpowiada nam więcej możliwości, sprawia, że dostrzegamy perspektywy, które w innych stanach emocjonalnych pozostają przed nami ukryte. Ponadto, te badania pokazały, że pozytywny nastrój poszerza zakres naszej uwagi (dosłownie widzimy więcej!) i rozszerza światopogląd. Negatywność z kolei ogranicza spostrzegawczość.
Co więcej! Nawet w biznesowym kontekście – badania naukowe potwierdzają, że ludzie, którzy odczuwają i pokazują pozytywność zawierają najkorzystniejsze transakcje. Również, wbrew popularnej opinii, mówiącej o tym, że podczas negocjacji należy być racjonalnym i opanowanym, a nawet nieustępliwym, wyniki badań pokazują, że nie jest to prawda! Najlepszymi negocjatorami są bowiem osoby odczuwające i okazujące pozytywność i życzliwość!, jako że lepiej dostrzegają one rozwiązania korzystne dla obu stron, perspektywy na przyszłość oraz są bardziej lojalne i zdolne do budowania trwałych relacji z klientami, czy kontrahentami.
Mówiąc w skrócie:
Opłaca się więc być pozytywnym.
D.
Literatura:
Babara Fredrickson (2011). Pozytywność. naukowe podejście do emocji, które pomaga zmienić jakość życia. Poznań, Wydawnictwo Zysk i Ska